Bugun...16 NİSAN'I GERİDE BIRAKTIK!

Tarih: 19-04-2017 13:59:07 Güncelleme: 19-04-2017 14:18:07 + -


Kanal Bitlis sunucularından Müjgan Bağatur 16 Nisan referandumla ilgili köşe yazısı..


16 NİSAN'I GERİDE BIRAKTIK!

16 Nisan’ı geride bıraktık, bugün bizler için yeni bir başlangıç. Bugünlerde en fazla konuşulan konu kesinlikle anayasa referandumunun sonucunun ne olacağı ve sonrasına ilişkin gelişmelerdi. Refarandum oylamasında yüzde 51,4 'Evet' yüzde 48,6 'Hayır' oyu ile anayasa değişikliği kabul edildi.


AK Parti'nin özellikle büyük şehirlerde etkili olmaması, ciddi bir kaygı olarak not edildi. Türkiye’nin büyük illerinden hayır oyu çıktı.. Özellikle de üç büyük kent süpriz yaptı.  En fazla yatırım yapılan şehrimiz İstanbul başa baştı. Hayır oyları ağır bastı. Ankara'dan evet çıkması bekleniyordu, tersi oldu; hayır dedi. İzmir hayır diyecekti; dedi..  
Ak Parti'nin eksiksiz sürekli kazandığı İstanbul ile Ankara’nın da arasında bulunduğu 30 büyükşehirden 17’sinde kaybetti. Ak Parti’nin gerileme alanı yine sahiller, büyük şehirler  ve daha gelişmiş bölgeler oldu.
16 Nisan refarandumun dikkate değer bir sonucu da Güneydoğu ve Doğu Anadolu oylarındaki "Evet" lehine dönen artışla oldu. Halkoylamasından "Evet"çıkmasında Güneydoğu ve Doğu Anadolu'nun oylarının katkısı küçümsenemez. Bitlis,Muş,Bingöl,Erzurum, Adıyaman,Mardin, Ağrı, Van, Batman ve Iğdır’dan önceki seçimlere göre önemli bir oy kayması yaşandı. Sandıktan "Evet" çıkmasında bu oyların da büyük payı olduğunu düşünüyorum. 
Yatırımların fazla olduğu illerimize bakacak olursak "Hayır" oyu daha ağır bastı.  "Evet" oylarının ise Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da AK Parti’nin oylarının fevkinde bir desteğe ulaştı.


Başbakan, seçim propagandasında Doğu ve Güneydoğu'ya yatırımların teşvik edileceğini söylemişti. Her dönemde her iktidar aynı sözü söylemiştir. Ancak bugüne kadar Doğu ve Güneydoğu'da niyetlenen yatırımlar yalnızca dört duvar halinde kalmıştır. Her ilin kendine özgü ve farklı özelliklere sahip imkanları ve kaynakları mevcuttur. Söz gelimi Erzurum'da Oltu taşı, Van'da Van otlu peyniri, Mardin'de el sanatı eserleri, Bitlis'te tarihi yerler dünyaya hitap edecek markalara dönüşebilir. Doğu'ya ve Güneydoğu'ya yatırım yapılması ve bölgenin kalkınması her şeyden önce yönetenlerin iyi niyetine ve kararlılığına bağlıdır. Her seçim dönemi gibi  Doğu'ya ve Güneydoğu'ya yatırımlar yine lafta kalmasın!

 


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER KÖŞE YAZILARI Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
VİDEO GALERİ
 • BİTLİS BELGESELİ
  BİTLİS BELGESELİ
 • ADİLCEVAZ BELGESELİ
  ADİLCEVAZ BELGESELİ
 • AHLAT BELGESELi
  AHLAT BELGESELi
 1. BİTLİS BELGESELİ
 2. ADİLCEVAZ BELGESELİ
 3. AHLAT BELGESELi
VİDEO GALERİ
YUKARI